Czym jest europejski rejestr emisji?

Czym jest europejski rejestr emisji?

Czym jest europejski rejestr emisji?
autorem artykułu jest dr. Albert Widazy Koniecpolski dr. Albert Widazy Koniecpolski

RozporzÄ…dzenie (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu ZanieczyszczeÅ„ i zmieniajÄ…ce dyrektywÄ™ Rady 91/689/EWG i 96/61/WE  („rozporzÄ…dzenie E-PRTR”) zostaÅ‚o przyjÄ™te dnia 18 stycznia 2006 r.
Europejski Rejestr Uwalniania i Transferu ZanieczyszczeÅ„ (E-PRTR) wprowadza na szczeblu Unii Europejskiej ProtokóÅ‚ PRTR EKG ONZ podpisany przez WspólnotÄ™ EuropejskÄ… i 23 paÅ„stwa czÅ‚onkowskie w maju 2003 r. w Kijowie i bÄ™dÄ…cy protokoÅ‚em do konwencji z Aarhus . Rejestr E-PRTR zastÄ™puje Europejski Rejestr Emisji ZanieczyszczeÅ„ (EPER ), w ramach którego dane zgÅ‚aszano w latach 2001  i 2004.
RozporzÄ…dzenie E-PRTR ma na celu poprawÄ™ publicznego dostÄ™pu do informacji dotyczÄ…cych Å›rodowiska poprzez ustanowienie spójnego i zintegrowanego Rejestru Uwalniania i Transferu ZanieczyszczeÅ„, przyczyniajÄ…c siÄ™ tym samym ostatecznie do zapobiegania zanieczyszczeniom Å›rodowiska i ich ograniczenia oraz zapewniajÄ…c potrzebne informacje decydentom, a także uÅ‚atwiajÄ…c udziaÅ‚ spoÅ‚eczeÅ„stwa w podejmowaniu decyzji dotyczÄ…cych Å›rodowiska.
RozporzÄ…dzenie ustanawia na poziomie Wspólnoty zintegrowany rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeÅ„ w postaci publicznie dostÄ™pnej elektronicznej bazy danych i okreÅ›la zasady jego funkcjonowania w celu wdrożenia ProtokoÅ‚u EKG ONZ w sprawie rejestrów uwalniania i transferu zanieczyszczeÅ„ i uÅ‚atwienia udziaÅ‚u spoÅ‚eczeÅ„stwa w procesie podejmowania decyzji dotyczÄ…cych Å›rodowiska, jak również przyczyniania siÄ™ do zapobiegania zanieczyszczaniu Å›rodowiska i zmniejszania tego zanieczyszczenia.
RozporzÄ…dzenie E-PRTR zawiera szczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce uwolnieÅ„ zanieczyszczeÅ„ do powietrza, wody i gleby oraz transferów odpadów i zanieczyszczeÅ„ zawartych w Å›ciekach poza miejsce powstania. Dane takie muszÄ… być muszÄ… być zgÅ‚aszane przez operatorów zakÅ‚adów prowadzÄ…cych okreÅ›lone rodzaje dziaÅ‚alnoÅ›ci. Ponadto E-PRTR zawiera dane dotyczÄ…ce uwolnieÅ„ ze źródeÅ‚ rozproszonych, np. ruchu drogowego, ogrzewaina gospodarstw domowych, o ile takie dane sÄ… dostÄ™pne.

Zgodnie z  rozporzÄ…dzeniem E-PRTR, Komisja publikuje europejski PRTR. BÄ™dzie on zamieszczony w witrynie E-PRTR:
Dane bÄ™dÄ… przedstawiane w postaci zagregowanej i niezagregowanej, aby umożliwić wyszukiwanie uwolnieÅ„ i transferów wedÅ‚ug:
§    zakÅ‚adu, w tym w stosownych przypadkach spóÅ‚ki-matki zakÅ‚adu, oraz jego poÅ‚ożenia geograficznego, w tym zlewni;
§    dziaÅ‚alnoÅ›ci;
§    zaistnienia na poziomie paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego lub Wspólnoty;
§    odpowiednio, rodzaju zanieczyszczenia lub odpadu;
§    każdego elementu Å›rodowiska naturalnego (powietrze, woda, gleba), do którego zanieczyszczenie jest uwalniane;
§    odpowiednio, transferu odpadów poza miejsce ich powstania oraz miejsce ich przeznaczenia;
§    transferu zanieczyszczeÅ„ zawartych w Å›ciekach poza miejsce powstania;
§    źródeÅ‚ rozproszonych;
§    wÅ‚aÅ›ciciela lub operatora zakÅ‚adu.
DostÄ™pne bÄ™dÄ… informacje z co najmniej 10 ostatnich lat sprawozdawczych. Strona europejskiego PRTR bÄ™dzie zawierać odsyÅ‚acze do innych źródeÅ‚ informacji.

--


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Kuchnia otwarta na świat
Efektywne ZarzÄ…dzanie FirmÄ… - Business Intelligence, ER
Jak filozofia chińska stała się tym, czym jest?
Poszukiwanie pracy w Irlandii
Zalety materaców i poduszek wypełnionych łuską gryki. Z